• ראשי פרקים

גבעת התיתורה- ההדרכה שלי

שתפו חברים במדיה חברתית או בהודעה

על גבעת התיתורה רשמתי כבר בפוסט הקודם יש שם את כל המידע איך להגיע מה יש לראות ומה לעשות בסביבה… הפעם אני רוצה להתמקד בהדרכה הכי טובה לגבעה, ההדרכה שלי 😉 אז בואו נתחיל.

גבעת התיתורה בעיר מודיעין היא גבעה קטנה, רק 315 מטר מעל פני הים אבל די שובבה, יש בה כל מה שצריך: 

פרחים וצמחיה, שרידים ארכיאולוגיים, היסטוריה, נוף פנורמי  והרבה מסעדות במרחק נסיעה קצר.

החיסרון היחידי- אין פה הרבה צל ולכן פחות מתאים לטיול בשעות החמות או בחודש אוגוסט. או פשוט לבוא בשעות הערב/חשוך מוקדמות ואפשר להנות מהאווירה .

אז אם אתם מחפשים טיול קליל לאמצע שבוע או שבת אני ממש ממליצה,

בואו נתחיל בטיול!

Img 20240309 112434
אתם מוכנים?

מתחילים עם משימה

תכתבו בוויז “חורשת האומות מודיעין ותחנו קרוב לשלט הכניסה. תחצו את הכביש ותגיעו לגינה הנחמדה שנקראת חורשת הראשונים ממול לגבעת התיתורה, תיקחו שקית גדולה ותבקשו מהילדים לאסוף פרחים, מקלות, אצטרובלים ומתנות שהטבע יצר, החומרים האלה נהדרים לפעילות שכבר אספר לכם עליה.  (שימו לב להקפיד לאסוף מהרצפה את הצמחייה ולא לקטוף).כעת תחצו בחזרה את הכביש תלכו בעקבות שער הכניסה לחורשה. אתם יכולים לקרוא שלטי ההסבר על הגבעה והממצאים בה כבר בתחילת המסלול. עכשיו שעברתם את השער תטפסו בשביל ההליכה שעולה ימינה. הליכה תלולה וקצרה שבה תפגשו פרחים מקסימים וצבעוניים כמו למשל “תלתן הארגמן” שהוא פרח מקסים ומיוחדת בצבע סגול וורוד (שניתן לאכול אותו אבל תחסכו מעצמכם). אם יתמזל מזלכם תמצאו קוץ של דורבן או תעשו שלום לאחד מהצבים החמודים שגרים בגבעה.

Img 4217
מבטיחה לכם שיש פה הרבה הפתעות לגלות בגבעה

טיילת הפסגה

אחרי הליכה של עשר דקות עם מגוון צמחים יפים תגיעו לראש הגבעה שנקראת גם “טיילת הפסגה”.

תפנו שמאלה ותתחילו ללכת על שביל החצץ הנוח. בדרך תיתקלו בעץ תות ועצי אלון. תמשיכו ללכת כעשר דקות ותגיעו לתיאטרון עם מדרגות נוחות לישיבה ועצירה אל מול הנוף ממזרח- ערי ירושלים. יש שלט עם חצים לגבי הערים שניתן לראות מהתצפית ותפגשו גם במדריך הקולי הראשון מבין שלושה שנמצאים בגבעה שמסביר בעברית או אנגלית על הקרב החשוב שהיה פה, מבצע דני מס במלחמת העצמאות לכבוש את ערי ה”לרלר” שהם קיצור ללטרון, רמלה, לוד ורמאללה. ממש בתאטרון נתקלנו בנשל של נחש,  הגבעה הזאת היא מקום המגורים לכל כך הרבה בעלי חיים זוחלים וציפורים. מה מעניין בתיאטרון?

בדרך לכבוש את הפסגה
שביל סובב הפסגה מאוד נוח להליכה ומתאים לעגלות

סמל המנדלה

מקור המנדלה היא בהודו ופרושו “מעגל מקודש” או “המהות שבתוכו”, היא מסמלת את החיים והמחזוריות שבהם ולכן בצורת עיגול כאשר מתחילים אותה מהמרכז כמו אבן שזורקים למים ונוצרים סביבה  מעגלי אדוות.הסימטריה המופלאה הזאת מופיעה בטבע בהרבה צורות, למשל בפרחים ניתן לראות שהפרח מתחיל מהמרכז ועלי הכותרת סימטריים סביבו. אני ממליצה לעשות פעילות בעקבות המנדלה בדיוק בנקודה הזאת. ניתן להראות לילדים דוגמא של מנדלה (אם שכחתם להדפיס אז תראו בנייד או תסתכלו במנדלה על הרצפה בתור השראה. עכשיו זמן להוציא את האוצרות שאספתם בתחילת המסלול ולתת להם להכין בעצמם מנדלה משלהם. אפשר להכין גם מדבקות טיקות ולהדביק לכל מי שהכין מנדלה כמו בהודו. אחרי שצילמתם, זמן להחזיר את כל חלקי המנדלה לשקית שנשחרר את תוכנה בחזרה בגינה אליו הם שייכים. לא מתאים לכם להתחיל להתעסק ולהסחב עם חומרים בטבע? אפשר לחלק לקבוצות ולבקש מהם ליצור מנדלות אנושיות לפי צורה שתבחרו.

תסתכלו על הרצפה בתיאטרון ותבחינו בסמל סימטרי, זוהי מנדלה. מנדלה שנוצרה על ידי אמנית שרצתה להראות לנו שלאורך ההיסטוריה אנשים משתמשים בסמלים סימטריים שעוזרים להם להתרכז, להתמקד ולשפר את מצב הרוח.

תמשיכו ללכת ותתקלו באוהלים משונים. אלה הן חפירות ארכיאולוגיות. גבעת התיתורה נמצאת במקום מנצח, על הדרך מיפו ורמלה לירושלים. כבר מלפני כן, יש עדויות שהתיישבו בגבעה לפני 6,000 שנה!

תמשיכו ללכת עד שתגיעו למבצר הצלבני “אל בור’ג” וזה המקום המושלם לספר על המלחמות שהיו בגבעה.

מה זה הארמון הזה?

אז כמו שהזכרתי, יש  כבוד מבחינת התקופות בגבעה. כבר מתקופת האבן הקדומה הנאוליתית (מאה 10 לפני הספירה!) ,התקופה הקדומה שמכונה הכלקוליתית, דרך תקופת  הברונזה והברזל. אבל בואו נדבר על תקופות מוחשיות, המבצר שאנחנו רואים שלידו חפירות ארכיאולוגיות הוא מבצר צלבני. הצלבנים הגיעו לפה במאה ה11 לספירה על מנת לכבוש את כל המקומות הנוצרים החשובים מידי המוסלמים. הצלבנים היו אבירים נוצרים, הם הקימו מבצרים בערי חוף ובנקודות אסטרטגיות בדרך לירושלים כמו למשל בלטרון, עין חמד וכן גם בגבעת התיתורה. נקודה מגניבה- המבצרים של הצלבנים היו על גבעות  והם העבירו סימנים לצלבנים במבצרים האחרים על ידי הבערת אש.

הם החליטו לקרוא למקום טרנטה (כן, אולי כמו האוטו).הערבים שניצחו אותם וכבשו את הגבעה החליטו להחליף לשם דומה “קלעת אל טנטורה”. רק לאחר מלחמת העצמאות החליטו לשנות את השם לתיתורה שזה דומה לטנטורה אבל משמעותו מגבעת מחודדת, כמו הצורה של הגבעה.

הקרב המשמעותי שהיה פה נקרא קרב אל בורג’ שפרושו קרב המצודה. קרב שבו נלחמו האנגלים כנגד התורכים במלחמת העולם הראשונה כחלק מהקרבות שבסופן אנגליה נצחה וקיבלה את המנדט על הארץ.

רוצים לשמוע על הקרב הקריטי בין האנגלים לטורקים שבו הגיעו אפילו צבא אוסטרלי וסקוטי לעזרה? קרב עם  קרוב למאה הרוגים בצבא הטורקי ועוד מעל מאה שבויים! תלחצו על המדריך הקולי ותשמעו הסבר ברור ומעניין. יש אפילו יום בשנה שבו מגיעים לפה אוסטרלים לזכור את ההרוגים בקרב בגבעה.

כל הממצאים הארכיאולוגים שמצאו פה מהתקופות השונות מגיעות ישר למוזיאון החדש בעיר “מוזיאון החשמונאים”, אז אם אתם נתקלים בחפץ עתיק ומעניין כמו שאחד הילדים בסיור שלי מצא, תרימו אליהם טלפון והם ישמחו לבדוק ולעדכן אתכם אם זה פסולת מודרנית או שהחפץ הולך להיות מוצג בגאווה במוזיאון. ממליצה לשלב ביקור במוזיאון לאחר או לפני ביקור בגבעת התיתורה, המוזיאון מקסים ומעניין ויכול להיות אחלה הפסקת רענון לשירותים ומזגן.

פעילות שאפשר לעשות עם הילדים

משהו במבצר ממש מדליק את הילדים וזו הנקודה שהם חייבים לזוז בה ולטפס לראש המבצר. ממליצה לעשות פעילות ליד המבצר והחפירות הארכיאולוגיות להחביא מטבעות שוקולד מתחת לאדמה או פרס מפנק אחר שלא נמס בשמש, להביא לילדים כלים לחפור ולגלות את ההפתעות שגילו בעצמם בחפירה ארכיאולוגית. זו גם הזדמנות מעולה לספר להם מהזה תל ארכיאולוגי ועל השכבות שרואים מהגדר שהארכיאולוגים חופרים (מעניין מה ימצאו בעונת החפירה הקרובה!).

Img 20240309 103349
עלייה קלה בהתחלה ואחר כך המסלול נוח מאוד

הפקת שמן הזית

תמשיכו במסלול ותגיעו לנקודת הדרכה נהדרת שמדגימה איך הפיקו בעת העתיקה שמן זית.

יש שלטים שמסבירים מאוד יפה וניתן לראות איך פעם במאה הרביעים לספירה השתמשו בשיטה שנקראת מכבש קורה המשתמשת בענפים (קורות) ומשקולות. לקחו שקים ומלאו אותם בזיתים. באמצעות משקולת מעכו את הזיתים אל משטח הכבישה ומשם העבירו לבור שאספו ממנו את השמן. אפשר לראות איך השיטה השתדרגה ועברה לשימוש בבעלי חיים באמצעות “מפרכה”. אבן ריחיים ענקית שמחוברת במוט לבעל חיים שמסתובב ומועך באמצעות האבן את הזיתים. 

המתקן המודרני יותר הוא מתקן הבורג שבאמצעות לחץ כמו שניחשתם הזיתים נמעכות ואפשר להתחיל בתהליך של הפקת השמן.

נקודת ההדרכה הזאת היא נהדרת (ובעבר הייתה מוצלת ועכשיו כבר לא…). אם בא לכם לפנק את המשפחות תוציאו בקבוק שמן זית קטן עם לחם ולבנה ותתנו להם להנות מהפלא שנקרא שמן  זית.

מתקנים עתיקים נוספים

תמשיכו במסלול ותגלו הרבה מתקנים עתיקים שנמצאו ממש פה בגבעה, בגן הארכיאולוגי שמציג לנו את הממצאים:

גת עתיקה- מתקן מאבן שנועד לעשיית יין באמצעות דריכה על הענבים וזרימה של הנוזל לבור שיקוע.

קולומבריום- מתקן לגידול יונים. מדובר בגומחות בתוך האבן שנועדו למגורים ליונים. השתמשו בבשר של היונים אבל גם בלשלשת שלהם בשביל ליצור דשן מצוין לחקלאות.

בור מים- חייבים מים בשביל לשרוד וחפרו פה כמה בורות מים על מנת לשאוב מתוכם מים.

בין הממצאים שמצאו פה יש גם מערות קבורה ומערות מסתור.

בעלי חיים וצמחים

עד לא מזמן גרה בגבעה צבועה מפורסמת בשם רותי, עד שלא מזמן נדרסה. יש האומרים שיש לרותי צאצאים שבאים לבקר בשכונות במודיעין בחיפוש אחרי אוכל. חוץ מזה ניתן למצוא פה מגוון פרפרים, שועלים, חולד, דורבנים ונחשים. יש כמה צבים חמודים על הגבעה שכייף לראות אותם בטיולים אבל בבקשה אל תגעו בהם ותנו להם להסתובב בכייף שלהם.

מבחינת הצמחים והעצים, יש פה עצי תות, לימון, תאנה, שיזף אלון ואלה.  ניתן לראות הרבה מאוד צבר ארץ ישראלי- שהוא בכלל במקור מאמריקה. הפרחים בעליה לגבעה מקסימים וצבעוניים, תוכלו למצוא את מרוות ירושלים הסגלגלה, תלתן תריסני ורוד,  סוגים שונים של חיטה ופרח צהוב חמוד בשם שברק דביק.

בוקר של כייף וסיור עששיות בתיתורה

החלטתי לתת כבוד לגבעה בשני סיורים שלי . הראשון, “בוקר של כייף בגבעת התיתורה” שבו תראו מקרוב את הגבעה המדהימה ואת השרידים המדהימים שיש עליה, תהנו מפעילות כייפית וזמן איכות עם המשפחה והקבוצה. השני, “סיור עששיות בתיתורה”. בערב כשהחשיכה יורדת הגבעה הקסומה מתעוררת לחיים עבור חיות הלילה שגרות בה. ביחד נכין עששיות ונלמד על חיות הלילה והאורות השונים. הגבעה הזאת מדהימה.

מוזמנים לטייל איתי בטבע.

קצת עליי

טיולים לפסח במרכז הארץ בעיר שלי מודיעין 

מגוון רחב של תאריכים ושעות לפעילות קלילה המתאימה לכל המשפחה. 

בחרתי בפסח הקרוב להתמקד בעיר שלי מודיעין היא ממש במרכז הארץ ונגישה לכולם 😊.

חזרה לאתר
Img 20240423 193537
טיול עששיות בגבעת התיתורה

ערב של כייף לכל המשפחה בחול המועד.

הדרכה חווויתית במודיעין.
לחצו למידע נוסף

מעבר לעמוד הטיול
גבעת אשון
בעקבות החשמונאים בגבעת אשון

סיור באתר חדש ומסקרן במרכז מודיעין

חוויה כייפית בעקבות החשמונאים והאוצר האבוד
לחצו למידע נוסף

מעבר לעמוד הטיול
Img 20240326 Wa0003
בוקר של כייף בגבעת התיתורה

סיור ופעילות בסיור גבעת התיתורה בעקבות הארמון המסתורי

נטייל בשבילי הגבעה הכי מפורסמת ויפה במודיעין
לחצו למידע נוסף

מעבר לעמוד הטיול
Img 20240401 123225
יער הילדים לקטנטנים

סיור חוויתי בלב היער

סיור ביער הילדים שבו נגלה מי חי ביער ונחקור את היער בעזרת משחקים ופעילות.
לחצו למידע נוסף

מעבר לעמוד הטיול